Ogólnopolska akcja zbierania pamiątek historycznych przez Muzeum Historii Polski
Opublikowano: 01.06.2016

Muzeum Historii Polski rozpoczyna ogólnopolską akcję zbierania pamiątek historycznych - „Małe Wielkie Historie”. Zbiórka zainaugurowana zostanie w Noc Muzeów 14 maja br. w kilku miastach Polski. Akcja kontynuowana będzie w następnych miesiącach, a jej podsumowanie nastąpi w Święto Niepodległości.

Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski, w tym różnych obiektów o wartościach historycznych, także związanych z osobistymi losami darczyńców.

Szczególne znaczenie mają dla Muzeum przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.


Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone  z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Akcja „Małe Wielkie Historie” zakończy się specjalnym Dniem Darczyńcy w Święto Niepodległości – 11 listopada, podczas którego zorganizowana zostanie między innymi wystawa podarowanych pamiątek.

Zbiórka „Małe Wielkie Historie” zostanie zainaugurowana w Krakowie (13/14 maja, Międzynarodowe Centrum Kultury), Warszawie (14/15 maja, Galeria Kordegarda), Wrocławiu (14/15 maja, Muzeum Pana Tadeusza), Katowicach (14/15 maja, Muzeum Śląskie), Łodzi (14/15 maja, Muzeum Miasta Łodzi), Gdańsku (21/22 maja, Narodowe Muzeum Morskie), Poznaniu (21/22 maja, Biblioteka Raczyńskich).

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo.

Prosimy kontaktować się z nami pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl.

Szczegóły oraz regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski - http://www.muzhp.pl
 



"Polskie prawo leśne" - książka
Opublikowano: 14.04.2016

Lasy stanowią fundament środowiska przyrodniczego, zaś zrównoważona gospodarka leśna ma godzić ochronne funkcje lasów z ich funkcjami gospodarczymi. To podstawowe motywy przyświecające od dawna regulacji prawnej odnoszącej się do lasów i leśnictwa. Można skonstatować jednak, że z rozwojem polskiego prawodawstwa leśnego w stosunkowo niewielkim stopniu koresponduje prawnicza literatura naukowa.

Pojawiają się opracowania o charakterze komentatorskim, ukazują się artykuły poświęcone konkretnym problemom stosowania prawa leśnego,  wyraźnie widoczny jest jednak deficyt opracowań o charakterze kompleksowym. Brak jest prac całościowo traktujących o tej sferze regulacji prawa leśnego w systemie prawa polskiego, w szczególności na tle Konstytucji RP i prawa ochrony środowiska.

Prawniczej analizy domagają się poszczególne instrumenty gospodarki leśnej - jednak nie w oderwaniu od siebie, ale we wzajemnych związkach. To nie są kwestie wyłącznie teoretyczne. Niedawne dyskusje - w szczególności na temat konstytucyjnej ochrony lasów Skarbu Państwa, statusu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe czy bezpiecznego dla lasów poziomu wycinki - nadają pracy aktualny i praktyczny walor. Przedstawiane Czytelnikowi opracowanie ma wypełnić  opisana wyżej lukę i zachęcić do dyskusji z zaprezentowaną w książce tezą. Mianowicie, zdaniem autorów, sytuacja dojrzała do zmiany legislacyjnej, a dość mocno rozproszone relacje prawne poświęcone lasom należałoby skupić w nowej ustawie Prawo leśne.

Autorzy, profesorowie - Adam Habuda, Wojciech Radecki, Jerzy Rotko, oraz magister Daria Danecka są pracownikami wrocławskiego Zakładu Prawa Ochrony Środowiska Instytutu Nauk Prawnych PAN. Zajmują się problemami prawnej ochrony środowiska, w tym przyrody. W latach 2013-2015 Wojciech Radecki i Adam Habuda jako eksperci uczestniczyli w koordynowanym przez Ministra Środowiska Programie rozwoju leśnictwa – Narodowym Programie Leśnym. Wielokrotnie czynnie brali udział w zjazdach Polskiego Towarzystwa Leśnego i współpracowali z organami administracji leśnej i administracji ochrony środowiska.

Polskie Towarzystwo Leśne rekomenduje książkę „Polskie prawo leśne” do wykorzystywania przez nasze środowisko zawodowe oraz przyrodników i ekologów.
 



„Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki”
Opublikowano: 03.03.2016

Staraniem Nadleśnictwa Gołąbki ukazało się popularne wydanie monografii o nadleśnictwie na tle historii lasów Pałuckich. Bogata warstwa faktograficzna, unikalne materiały archiwalne, starodruki, fotografie i wspomnienia, gwarantują atrakcyjność publikacji.
Osoba autora Pana Mariana Przybylskiego, znanego regionalisty, zapewnia poziom merytoryczny, wierność źródeł historycznych dokumentów, do których udało się dotrzeć.
 


W br mija 220 lat od wydarzeń, które dały podwaliny utworzenia i funkcjonowania Nadleśnictwa Gołąbki. Dzieje Nadleśnictwa splatają się z losami Polski pod zaborami, praktycznie od początków zniewolenia i utraty państwowości. Gwoli historycznej poprawności odnotujmy najpierw fakty …
 
Obszar w zasięgu terytorialnym wspłóczesnego Nadleśnictwa Gołąbki dwukrotnie przyłączany był do Prus, początkiem były próby przeprowadzone jeszcze po pierwszym rozbiorze Polski. Przełomowym w dziejach tutejszych lasów był rok 1793, czyli II rozbiór Polski i przyłączenie do państwa pruskiego całej Wielkopolski. Rząd pruski natychmiast przystąpił do przejęcia dóbr kościelnych i królewszczyzn, w tym lasów. Dekretem Fryderyka Wilhelma II z dnia 28 lipca 1796 roku odebrano ówczesnym starostom i duchownym królewszczyzny należące do Korony. Stały się one własnością skarbu pruskiego i przeszły pod kameralną administrację, w jej ramach utworzono Intendenturę Gnieźnieńską i Trzemeszeńską.

Wydzielone z nich lasy weszły w skład nowej struktury państwowej, tzw. dużych nadleśnictw. Jednym z nich było Nadleśnictwo Gniezno z siedzibą w Gołąbkach, te zaś podzielono na cztery małe okręgi: Gołąbki, Mogilno, Powidz i Strzelno. Od tego momentu lasy Nadleśnictwa nieprzerwanie do chwili obecnej stanowią prawnie uznaną własność państwową. Na tej podstawie można przyjąć, że organizacyjną kolebką powstania i początkiem funkcjonowania Gołąbek jest właśnie rok 1796. W latach 1796-1918/19 była to własność skarbu prusko-niemieckiego, zaś od 1919 roku własność Państwa Polskiego.

Od poprzedników odziedziczyliśmy piękne lasy, których zagospodarowanie i ochrona stały się dla nas zawodowym wyzwaniem. Dzisiaj Nadleśnictwo Gołąbki dba o różnorodność biologiczną, chroni swe zasoby je przed różnymi zagrożeniami. W ten sposób nie tylko troszczymy się o przyrodę, ale też umożliwiamy Polakom korzystanie z jej dóbr. Zabiegamy, aby gospodarka leśna, dostarczająca na rynek ekologiczny surowiec prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Potwierdzają to międzynarodowe certyfikaty i uznanie dla sukcesów polskiej szkoły hodowli lasu. Leśnicy są zaangażowani w działania edukacyjne, które pozwalają rodakom lepiej poznać ekologię dziedzictwa narodowego. Dla nas to nie tylko miejsce pracy, ale także pasja.

Autorem książki jest Marian Przybylski, regionalista, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, członek Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego Gniazdo, autor artykułów, książek i bloga „Strzelno moje miasto”. Pan Marian poświęcił wiele czasu, aby dotrzeć do ludzi i dokumentów zaświadczających o pięknej historii naszej firmy. Książkę podzielił na rozdziały opisujące poszczególne okresy historycznych dziejów Nadleśnictwa, wzbogacił w opis działalności merytorycznej, charakterystykę przyrodniczą regionu Pałuk. Sporo miejsca poświęcił również ludziom, którzy wnieśli osobisty wkład w gospodarkę leśną tej ziemi, opisał ruch kadrowy, wyszczególnił najbardziej zasłużonych leśników w służbie tutejszym lasom. Historyczne mapy z przełomu wieków zaświadczają o rzetelności opracowania, autor dotarł do materiałów niemieckich, odkurzył poniemieckie archiwa. Sporą część publikacji okrasił wspomnieniami łowieckimi, jak to onegdaj bywało w pogoni za dużym zwierzem, niejednym trofeum u boku.

Książka jest dość pokaźna, liczy ponad 500 stron. Opatrzona jest kolorowymi i czarno – białymi zdjęciami, mapami, znakomicie dokumentującymi losy Pałuckich lasów i ludzi, którzy związali z nimi swój los. Oddając do Państwa rąk monografię pt. „Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki” zapraszamy do poznania tych wydarzeń. Pragniemy zainteresować mieszkańców Pałuk piękną przyrodą, leśnymi bogactwami, za pośrednictwem mediów zaprosić do bliższego poznania naszych dziejów. Chcemy w ten sposób nawiązać do historycznych korzeni, nie tylko przypomnieć o zaszłościach, ale i zapoznać czytelnika z dorobkiem i pięknem tutejszych lasów ...
Józef Popiel
Redaktor techniczny monografii
Publikację można zamówić pod tym adresem



Zygmunt Pawłowski (niemal) równolatek Lasów Państwowych
Opublikowano: 03.03.2016


Rozmowa z Panem mgr inż. Zygmuntem Pawłowskim, członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Leśnego, byłym długoletnim przewodniczącym Oddziału Ciechanowsko-Ostrołęckiego.


Dzieciństwo spędził blisko lasu w powiecie makowskim. Marzył, by zostać leśniczym i udało mu się to marzenie spełnić. Przez 37 lat zarządzał Nadleśnictwem Pułtusk. Wcześniej pracował m.in. w Nadleśnictwie Ciechanów. Przez wiele lat przewodniczył oddziałowi ciechanowsko- ostrołeckiemu Polskiego Towarzystwa Leśnego. Zygmunt Pawłowski z Pułtuska, były nadleśniczy i radny, społecznik skończył 90 lat. Jest o rok młodszy niż PGL LP...

Cały artykuł znajdziesz tutaj

 


Źródło: Tygodnik ciechanowski, nr 5 z dnia 02 lutego 2016