Funpage Polskiego Towarzystwa Leśnego na Facebook'u
Opublikowano: 13.08.2019

Od miesiąca sierpnia znajdzecie nas również na Facebook'u. Link do Funpage Polskiego Towarzystwa Leśnego znajdziecie w głównym menu na stronach Zarządu Głównego dostępnych pod adresem ptl.pl oraz- już niebawem- na stronach wszystkich Oddziałów naszego towarzystwa dostępnych w sieci internet! Zapraszamy!Konferencja "Aktualne problemy ochrony lasu"
Opublikowano: 08.08.2019

Zgodnie z długoletnią tradycją w październiku 2019 roku Instytut Badawczy Leśnictwa organizuje konferencję "Aktualne problemy ochrony lasu", której współorganizatorem, po dłuższej przerwie, ponownie jest Komisja Ochrony Lasu PTL.

Szczegóły znaleźć można na stronie internetowej IBL (www.ibles.pl/web/konfochr/informacje-ogólne). Zachęcamy członków Towarzystwa do zainteresowania i udziału w tej konferencji.Seminarium naukowe w Olsztynie
Opublikowano: 25.06.2019

autor: Paweł Artych

6 czerwca 2019 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie odbyło się seminarium naukowe zorganizowane przez Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Olsztyn.
Wśród zaproszonych gości, obecni był m.in.: Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński, pełnomocnik wojewody warmińsko - mazurskiego Jarosław Babalski, przedstawiciel marszałka woj. warmińsko - mazurskiego Jolanta Piotrowska, Dyrektor  Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Olsztynie Włodzimierz Serwiński oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Mariusz Orzechowski.

             


Spotkanie rozpoczęło się uroczystym wręczeniem srebrnych odznak Polskiego Towarzystwa Leśnego dla zasłużonych członków.  Paweł Artych, Przewodniczący Zarządu Oddziału PTL w Olsztynie odczytał adres od Janusza Dawidziuka, Przewodniczącego Zarządu Głównego PTL.

         

Następnie zaprezentowano referaty okolicznościowe. Temat „Drzewa i las w dawnych Prusach w aspekcie kulturowym i gospodarczym” przedstawił dr Cezary Tryk. „Duchowość, a przyroda. Jak odzyskać zachwyt nad pięknem świata” omówił rektor seminarium ks. kanonik dr Hubert Tryk. Na zakończenie  prof. UWM dr hab. Jakub Borkowski poruszył najistotniejsze aspekty związane z tematem „Ochrona przyrody w środowisku Leśnym”.

         
 
Po prelekcjach przyszła pora na wspólne sadzenie drzew w ramach uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Posadzono 5 lip, które pochodziły z nasion poświęconych przez papieża Franciszka podczas ubiegłorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników do Watykanu. Zanim przystąpiono do sadzenia, Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński  oraz  Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Mariusz Orzechowski podpisali certyfikat zawierający informację odnośnie pochodzenia posadzonych drzew.Zmiany osobowe w Komisjach problemowych i funkcjonalnych
Opublikowano: 14.06.2019

W dniu 13 czerwca podczas obrad Zarządu Głównego w Warszawie uchwalono m.in. zmiany osobowe w pełniących funkcje Przewodniczących Komisji, i tak:
  1. Przewodniczącym Komisji Ochrony Lasu został prof. dr hab. Wojciech Grodzki,
  2. Przewodniczącym Komisji Ochrony Przyrody został mgr inż. Iwo Gałecki,
  3. Przewodniczącym Komisji Polityki i Prawa Leśnego  został dr inż. Kazimierz Szabla,
  4. Przewodniczącym Komisji Komunikacji Społecznej został dr inż. Edward Marszałek.Zapraszamy na konferencję "Kulturowa wartość lasu", 23-24 maja 2019
Opublikowano: 03.04.2019

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Wydział Neofilologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają na organizowaną w dniach 23 - 24 maja 2019 konferencję naukową „Kulturowa wartość lasu”.
 
Organizowana konferencja kontynuuje prace podjęte w ramach Narodowego Programu Leśnego (panel dziedzictwo), gdzie wykazano, że las i gospodarka leśna odgrywały i odgrywają istotną rolę w kształtowaniu kultury i tworzeniu dziedzictwa narodowego.

Do udziału w konferencji zaproszone zostało grono naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Dimitrie Cantemir Christian University, Bucarest, Rumunia, Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu, Uniwersytetu Rolniczego w  Krakowie, Uniwersytetu Gdańskiego, Law School Lanzhou University China, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwerstetu Łódzkiego, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także grono znawców kultury inspirowanej lasem.

Wszystkich chętnych do udziału w konferencji zapraszamy do pobrania i przesłania wypełnionej karty zgłoszenia. Koszt uczestnictwa w konferencji to 200,00 złotych, które należy wpłacić na nasze konto podane w karcie zgłoszenia.

Pobierz abstrakty wystąpień konferencyjnych