21 dni na konsultacje projektu zmiany ustawy o lasach oraz ustawie o ochronie przyrody
Opublikowano: 13.08.2024

W dniu 09 sierpnia 2024 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmiany ustawy o lasach oraz ustawie o ochronie przyrody przyrody (nr UD61 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów).

Rozpowszechniamy informację o projekcie wśród członków Polskiego Towarzystwa Leśnego. Zwrotne uwagi przyjmujemy na adres biuro@ptl.pl. Zostaną one przez nas wykorzystane przy opracowaniu stanowiska naszego towarzystwa do przedłożonego projektu.

POBIERZ PROJEKT

POBIERZ UZASADNIENIE ZMIAN


Z pisma kierującego projekt do konsultacji publicznych podpisanego z upoważnienia Ministra przez Mikołaja Dorożałę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wynika, iż zostało ono wysłane do 44 podmiotów:

  1. Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. Krajowa Sekcja Leśnictwa i Ochrony Środowiska ZZ „Budowlani”,
  3. Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”,
  4. Krajowa Sekcja Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa „NSZZ Solidarność”,
  5. Krajowy Sekretariat Budownictwa Drzewiarzy i Ochrony Środowiska NSZZ „Solidarność 80”,
  6. Polskie Towarzystwo Leśne,
  7. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa,
  8. Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego,
  9. Polski Związek Pracodawców Leśnych,
  10. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego,
  11. Centrum Ochrony Mokradeł,
  12. ClientEarth Prawnicy dla Ziemi,
  13. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze,
  14. "Fundacja Dzika Polska",
  15. Fundacja EkoRozwoju,
  16. Fundacja Frank Bold,
  17. Fundacja Greenmind,
  18. Fundacja Lasy i Obywatele,
  19. Fundacja na Rzecz Prawnej Ochrony Zwierząt i Kontroli Obywatelskiej "LEX NOVA",
  20. Fundacja Nasza Ziemia,
  21. Fundacja Niech Żyją!,
  22. Fundacja Psubraty,
  23. Fundacja The Climate Lab,
  24. Green REV Insitute,
  25. Greenpeace Polska,
  26. Humane Society Intrenational Polska,
  27. Klub Przyrodników,
  28. Koalicja Klimatyczna,
  29. Koalicja Ratujmy Rzeki,
  30. Komitet Ochrony Orłów,
  31. Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne,
  32. Nauka dla przyrody,
  33. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków,
  34. Ośrodek Działań Ekologicznych “Źródła”,
  35. Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki,
  36. "Polska Zielona Sieć",
  37. Polski Komitet Krajowy IUCN,
  38. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków,
  39. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot,
  40. PTOP Salamandra,
  41. Polski Związek Zrzeszeń Leśnych,
  42. Stowarzyszenie Społeczno-Przyrodnicze MOST,
  43. Krameko sp. z o.o.,
  44. Taxus UL sp.z.o.o.
Zgodnie z treścią pisma przewodniego nieprzedstawienie stanowiska w wyznaczonym terminie uznane zostanie za rezygnację z przedstawienia stanowiska.

Ostateczny termin przedłużono do 09.09.2024 r.



Ukazał się kolejny zeszyt czasopisma Sylwan (6/2024)
Opublikowano: 24.07.2024


W tym zeszycie zamieszczono następujące artykuły:

  1. Wpływ sposobu zagospodarowania drzewostanu na zmienność genetyczną odnowień naturalnych buka Fagus sylvatica L.
  2. Regeneracja roślinności drzewiastej w dolinach rzecznych zasiedlonych przez bobry.
  3. Coraz mniej saren w lesie – przyczyny populacyjne i środowiskowe.
  4. Czy w warunkach zagrożenia ASF w krajobrazie rolniczym polowania zbiorowe mogą radykalnie zmniejszyć populację dzików o niskim zagęszczeniu?
  5. Wybór bardziej odpornych drzew doborowych dla trwałości przyszłych lasów sosnowych – studium przypadku z Ukrainy.
Bezpośredni link do zeszytu 6/2024



Ukazał się kolejny zeszyt czasopisma Sylwan (5/2024)
Opublikowano: 19.07.2024


W tym zeszycie zamieszczono następujące artykuły:

  1. Rozwój i obecne perspektywy polityki Unii Europejskiej w zakresie lasów i leśnictwa w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
  2. Ocena wybranych właściwości fizycznych, mechanicznych i energetycznych świerkowego drewna poużytkowego – studium przypadku.
  3. Różnorodność gatunkowa i struktura troficzna nicieni zasiedlających ściółkę wykazują istotne różnice między zamierającymi monokulturami świerkowymi a naturalnymi lasami mieszanymi w ukraińskich Karpatach.
  4. Rynek drzewnych produktów leśnych w Serbii i analiza jego dynamicznych składowych.
  5. Możliwość wykorzystania oktadekanianu potasu (C17H35COOK) w ochronie upraw drzew liściastych i iglastych przed szkodami powodowanymi przez jeleniowate.



Apel w sprawie obrony godności leśników - w imieniu Rady Krajowej ZLP w RP
Opublikowano: 12.07.2024

Warszawa, 12.07.2024 r.
Szanowni Państwo
APEL W SPRAWIE OBRONY GODNOŚCI LEŚNIKÓW

W stulecie istnienia Lasów Państwowych zwracamy się z potrójnym apelem:

1. Nie pozwalajcie na eksperymenty, które pozornie są ekologiczne, chroniące lasy, a zniszczą polską przyrodę!
2. Nie pozwalajcie na zniszczenie Lasów Państwowych!
3. Nie pozwalajcie na niszczenie polskich leśników!


W ostatnim czasie praktycznie każdego dnia natrafiamy na medialne negatywne informacje o polskich leśnikach. To głównie doniesienia o "wycinkach", "niszczeniu przyrody", "wyrzynaniu puszcz" itp. Manipulowanie, zakłamywanie, oczernianie oraz przedstawianie nas w jak najgorszym świetle. To zmasowana i zaplanowana akcja, która ma zniszczyć pracę naszą i naszych przodków, zbrukać nasz dobry wizerunek, honor oraz godność.
 
Nie zawłaszczamy dla siebie polskich lasów. Rozumiemy potrzebę zmian i chcemy w nich uczestniczyć podczas szerokiej, publicznej, apolitycznej dyskusji w oparciu o wspólną wiedzę, szacunek do obowiązującego prawa oraz całego środowiska naturalnego.


Już od stu lat, my, pracownicy Lasów Państwowych jak najlepiej dbamy i nieustannie powiększamy zielone bogactwo lasów, które należy do całego narodu. Skutecznie i czynnie chronimy całą przyrodę oraz poszczególne gatunki. Wspieramy działalność Parków Narodowych i badania naukowe dla dobra polskiej przyrody. Angażujemy się z całych sił, często nie tylko jako pracownicy, ale zupełnie prywatnie, w wiele dziedzin życia społecznego, działalność różnych stowarzyszeń i organizacji, samorządów, uczestniczymy w wielu projektach, zajmujemy się edukacją przyrodniczą.

To zrozumiałe, że jako pracownicy państwowego przedsiębiorstwa jesteśmy obserwowani i oceniani. W pełni rozumiemy obowiązek poddania się ocenie społecznej, krytyce czy kontroli. Nie mamy prawa obrażać się i odmawiać udzielania rzetelnej informacji o naszej działalności. Wręcz przeciwnie, bardzo chętnie rozmawiamy o naszej pracy, która jest jednocześnie pasją i służbą dla lasów i ludzi. Uważamy, że jesteśmy profesjonalnie przygotowani, zarówno teoretycznie jak i praktycznie, do odpowiedzialnej pracy jaką jest ochrona przyrody i klimatu oraz zarządzanie lasami państwowymi. Dlatego szanując innych i ich poglądy chcemy uczestniczyć w dialogu społecznym. Jednak nam, będącym w państwowej służbie również należy się szacunek. Politycy, samorządowcy i przedstawiciele mediów właśnie z leśnikami oraz przyrodnikami powinni dyskutować i wymieniać poglądy o wszelkich sprawach związanych z lasami i ochroną przyrody.

Chcemy rozmawiać w oparciu o wspólną wiedzę, szacunek do obowiązującego prawa oraz całego środowiska naturalnego.

Dlatego my, polscy leśnicy, pracownicy Lasów Państwowych, Parków Narodowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa, szkół leśnych, Biur Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej oraz innych jednostek organizacyjnych opiekujących się polskimi lasami i rodzimą przyrodą, zrzeszeni w Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej wyrażamy swoje oburzenie wobec tego, że zamiast być ważnym partnerem stajemy się w ostatnim czasie przedmiotem rozgrywek politycznych, hejtu, mowy nienawiści, niczym nieuzasadnionych ataków i zmanipulowanych "fake newsów" w przestrzeni publicznej, szczególnie obecnych w tzw. "mediach społecznościowych".

Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę, ale też z całą stanowczością będziemy bronić godności oraz dobrego wizerunku polskiego leśnika. Jako strona społeczna i apolityczna organizacja wyrażamy gotowość do szerokiego dialogu o polskiej przyrodzie i lasach.

Zwracamy się zatem do Państwa o wsparcie i czynną pomoc w obronie godności oraz bezpieczeństwa polskich leśników. Ministerstwo Klimatu i Środowiska z racji nadzoru nad całością spraw związanych z klimatem, przyrodą, lasami i całym środowiskiem ma w tym zakresie szerokie możliwości. Wielokrotnie deklarowaliśmy chęć współpracy w tym zakresie oraz liczyliśmy na merytoryczne wsparcie Pani Minister i wszystkich pracowników resortu. Niestety, Minister oraz Ministerstwo, które nadzoruje i powinno wspierać, swoimi decyzjami niszczy dorobek polskiego leśnictwa. Dlatego złożyliśmy wniosek do Premiera o dymisję obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Wszelkie nieprawdziwe, nie oparte na prawdzie i rzetelnych faktach informacje powinny być prostowane. Natomiast osoby łamiące prawo oraz krzywdzące leśników powinny być pociągane do odpowiedzialności karnej. Nie można zostawić żadnego leśnika samemu sobie i pozbawionego obrony. Pojedynczego człowieka łatwo zniszczyć i pozbawić godności, ale przecież stoi za nami państwowe przedsiębiorstwo, któremu poświęcamy całe swoje życie, czasem jest to życie kilku pokoleń.

Każdy z nas, na każdym stanowisku pracy jest ważną i potrzebną częścią Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz wnosi wkład do ochrony polskiej przyrody. Sami również tej ochrony ze strony Państwa Polskiego, reprezentowanego przez Prezydenta, Premiera, Parlamentarzystów i Rząd RP, bardzo potrzebujemy.

W załączeniu przekazujemy uchwałę Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w RP z 13 czerwca 2024.
 

Z poważaniem,
W imieniu Rady Krajowej ZLP w RP
Przewodniczący Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej
Jarosław Szałata

 
POBIERZ ORYGINALNY DOKUMENT





Poparcie dla Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie protestu
Opublikowano: 04.07.2024

Rada Krajowa Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej zapowiada akcję protestacyjną w dniu 12 lipca wobec dotychczasowych działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczących leśnictwa.

Polskie Towarzystwo Leśne jako towarzystwo naukowe, już 28.02.2024 r. wydało „Stanowisko Polskiego Towarzystwa Leśnego w sprawie dokonywanych i planowanych zmian w funkcjach lasów na obszarach zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe”.

W ślad za tym i w trosce o dobro polskich lasów, Zarząd Główny PTL wyraża swoje poparcie dla działań Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej oraz postulatów zawartych w podjętej przez nią uchwale.
 

LINK DO UCHWAŁY W SPRAWIE ORGANIZACJI PROTESTU

PISMO WSPÓLNE LEŚNYCH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH DO PREZESA RADY MINISTRÓW