Opublikowano: 13.08.2024
Rozpowszechniamy informację o projekcie wśród członków Polskiego Towarzystwa Leśnego. Zwrotne uwagi przyjmujemy na adres biuro@ptl.pl. Zostaną one przez nas wykorzystane przy opracowaniu stanowiska naszego towarzystwa do przedłożonego projektu.
POBIERZ PROJEKT
POBIERZ UZASADNIENIE ZMIAN
Z pisma kierującego projekt do konsultacji publicznych podpisanego z upoważnienia Ministra przez Mikołaja Dorożałę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wynika, iż zostało ono wysłane do 44 podmiotów:
- Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej,
- Krajowa Sekcja Leśnictwa i Ochrony Środowiska ZZ „Budowlani”,
- Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”,
- Krajowa Sekcja Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa „NSZZ Solidarność”,
- Krajowy Sekretariat Budownictwa Drzewiarzy i Ochrony Środowiska NSZZ „Solidarność 80”,
- Polskie Towarzystwo Leśne,
- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa,
- Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego,
- Polski Związek Pracodawców Leśnych,
- Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego,
- Centrum Ochrony Mokradeł,
- ClientEarth Prawnicy dla Ziemi,
- Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze,
- "Fundacja Dzika Polska",
- Fundacja EkoRozwoju,
- Fundacja Frank Bold,
- Fundacja Greenmind,
- Fundacja Lasy i Obywatele,
- Fundacja na Rzecz Prawnej Ochrony Zwierząt i Kontroli Obywatelskiej "LEX NOVA",
- Fundacja Nasza Ziemia,
- Fundacja Niech Żyją!,
- Fundacja Psubraty,
- Fundacja The Climate Lab,
- Green REV Insitute,
- Greenpeace Polska,
- Humane Society Intrenational Polska,
- Klub Przyrodników,
- Koalicja Klimatyczna,
- Koalicja Ratujmy Rzeki,
- Komitet Ochrony Orłów,
- Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne,
- Nauka dla przyrody,
- Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków,
- Ośrodek Działań Ekologicznych “Źródła”,
- Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki,
- "Polska Zielona Sieć",
- Polski Komitet Krajowy IUCN,
- Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków,
- Pracownia na rzecz Wszystkich Istot,
- PTOP Salamandra,
- Polski Związek Zrzeszeń Leśnych,
- Stowarzyszenie Społeczno-Przyrodnicze MOST,
- Krameko sp. z o.o.,
- Taxus UL sp.z.o.o.
Ostateczny termin przedłużono do 09.09.2024 r.
Opublikowano: 24.07.2024
W tym zeszycie zamieszczono następujące artykuły:
- Wpływ sposobu zagospodarowania drzewostanu na zmienność genetyczną odnowień naturalnych buka Fagus sylvatica L.
- Regeneracja roślinności drzewiastej w dolinach rzecznych zasiedlonych przez bobry.
- Coraz mniej saren w lesie – przyczyny populacyjne i środowiskowe.
- Czy w warunkach zagrożenia ASF w krajobrazie rolniczym polowania zbiorowe mogą radykalnie zmniejszyć populację dzików o niskim zagęszczeniu?
- Wybór bardziej odpornych drzew doborowych dla trwałości przyszłych lasów sosnowych – studium przypadku z Ukrainy.
Opublikowano: 19.07.2024
W tym zeszycie zamieszczono następujące artykuły:
- Rozwój i obecne perspektywy polityki Unii Europejskiej w zakresie lasów i leśnictwa w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
- Ocena wybranych właściwości fizycznych, mechanicznych i energetycznych świerkowego drewna poużytkowego – studium przypadku.
- Różnorodność gatunkowa i struktura troficzna nicieni zasiedlających ściółkę wykazują istotne różnice między zamierającymi monokulturami świerkowymi a naturalnymi lasami mieszanymi w ukraińskich Karpatach.
- Rynek drzewnych produktów leśnych w Serbii i analiza jego dynamicznych składowych.
- Możliwość wykorzystania oktadekanianu potasu (C17H35COOK) w ochronie upraw drzew liściastych i iglastych przed szkodami powodowanymi przez jeleniowate.
Opublikowano: 12.07.2024
W stulecie istnienia Lasów Państwowych zwracamy się z potrójnym apelem:
1. Nie pozwalajcie na eksperymenty, które pozornie są ekologiczne, chroniące lasy, a zniszczą polską przyrodę!
2. Nie pozwalajcie na zniszczenie Lasów Państwowych!
3. Nie pozwalajcie na niszczenie polskich leśników!
To zrozumiałe, że jako pracownicy państwowego przedsiębiorstwa jesteśmy obserwowani i oceniani. W pełni rozumiemy obowiązek poddania się ocenie społecznej, krytyce czy kontroli. Nie mamy prawa obrażać się i odmawiać udzielania rzetelnej informacji o naszej działalności. Wręcz przeciwnie, bardzo chętnie rozmawiamy o naszej pracy, która jest jednocześnie pasją i służbą dla lasów i ludzi. Uważamy, że jesteśmy profesjonalnie przygotowani, zarówno teoretycznie jak i praktycznie, do odpowiedzialnej pracy jaką jest ochrona przyrody i klimatu oraz zarządzanie lasami państwowymi. Dlatego szanując innych i ich poglądy chcemy uczestniczyć w dialogu społecznym. Jednak nam, będącym w państwowej służbie również należy się szacunek. Politycy, samorządowcy i przedstawiciele mediów właśnie z leśnikami oraz przyrodnikami powinni dyskutować i wymieniać poglądy o wszelkich sprawach związanych z lasami i ochroną przyrody.
Chcemy rozmawiać w oparciu o wspólną wiedzę, szacunek do obowiązującego prawa oraz całego środowiska naturalnego.
Dlatego my, polscy leśnicy, pracownicy Lasów Państwowych, Parków Narodowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa, szkół leśnych, Biur Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej oraz innych jednostek organizacyjnych opiekujących się polskimi lasami i rodzimą przyrodą, zrzeszeni w Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej wyrażamy swoje oburzenie wobec tego, że zamiast być ważnym partnerem stajemy się w ostatnim czasie przedmiotem rozgrywek politycznych, hejtu, mowy nienawiści, niczym nieuzasadnionych ataków i zmanipulowanych "fake newsów" w przestrzeni publicznej, szczególnie obecnych w tzw. "mediach społecznościowych".
Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę, ale też z całą stanowczością będziemy bronić godności oraz dobrego wizerunku polskiego leśnika. Jako strona społeczna i apolityczna organizacja wyrażamy gotowość do szerokiego dialogu o polskiej przyrodzie i lasach.
Zwracamy się zatem do Państwa o wsparcie i czynną pomoc w obronie godności oraz bezpieczeństwa polskich leśników. Ministerstwo Klimatu i Środowiska z racji nadzoru nad całością spraw związanych z klimatem, przyrodą, lasami i całym środowiskiem ma w tym zakresie szerokie możliwości. Wielokrotnie deklarowaliśmy chęć współpracy w tym zakresie oraz liczyliśmy na merytoryczne wsparcie Pani Minister i wszystkich pracowników resortu. Niestety, Minister oraz Ministerstwo, które nadzoruje i powinno wspierać, swoimi decyzjami niszczy dorobek polskiego leśnictwa. Dlatego złożyliśmy wniosek do Premiera o dymisję obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Wszelkie nieprawdziwe, nie oparte na prawdzie i rzetelnych faktach informacje powinny być prostowane. Natomiast osoby łamiące prawo oraz krzywdzące leśników powinny być pociągane do odpowiedzialności karnej. Nie można zostawić żadnego leśnika samemu sobie i pozbawionego obrony. Pojedynczego człowieka łatwo zniszczyć i pozbawić godności, ale przecież stoi za nami państwowe przedsiębiorstwo, któremu poświęcamy całe swoje życie, czasem jest to życie kilku pokoleń.
Każdy z nas, na każdym stanowisku pracy jest ważną i potrzebną częścią Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz wnosi wkład do ochrony polskiej przyrody. Sami również tej ochrony ze strony Państwa Polskiego, reprezentowanego przez Prezydenta, Premiera, Parlamentarzystów i Rząd RP, bardzo potrzebujemy.
W załączeniu przekazujemy uchwałę Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w RP z 13 czerwca 2024.
Z poważaniem,
W imieniu Rady Krajowej ZLP w RP
Przewodniczący Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej
Opublikowano: 04.07.2024
Rada Krajowa Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej zapowiada akcję protestacyjną w dniu 12 lipca wobec dotychczasowych działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczących leśnictwa.
Polskie Towarzystwo Leśne jako towarzystwo naukowe, już 28.02.2024 r. wydało „Stanowisko Polskiego Towarzystwa Leśnego w sprawie dokonywanych i planowanych zmian w funkcjach lasów na obszarach zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe”.
W ślad za tym i w trosce o dobro polskich lasów, Zarząd Główny PTL wyraża swoje poparcie dla działań Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej oraz postulatów zawartych w podjętej przez nią uchwale.
PISMO WSPÓLNE LEŚNYCH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH DO PREZESA RADY MINISTRÓW