Opublikowano: 18.07.2023
Główne tezy referatów, które zostaną wygłoszone podczas Sesji naukowej w dniu 07 września 2023 r.:
- Obecne i przewidywane zagrożenia dla trwałości lasów w Polsce. Prof. dr hab. Jarosław Socha
- Problemy integracyjnej i segregacyjnej ochrony leśnej różnorodności biologicznej na tle propozycji UE a także gospodarcze, społeczne i przyrodnicze ich skutki. Prof. dr hab. Bogdan Brzeziecki
- Oczekiwania społeczne a także prawne i organizacyjne propozycje zmian w leśnictwie zgłaszane przez ruchy ekologiczne. Mgr inż. Paweł Pawlaczyk
- Kierunki zmian w zasadach hodowli lasu odpowiedzią na zmieniające się warunki społeczno-środowiskowe. Prof. dr hab. Stanisław Drozdowski, Mgr inż. Piotr Kacprzak
- Wyzwania ochrony lasu wobec współczesnych potrzeb i uwarunkowań gospodarki leśnej w świetle znowelizowanej Instrukcji Ochrony Lasu. Prof. dr hab. Wojciech Grodzki, Mgr inż. Aldona Perlińska,Prof. dr hab. Iwona Skrzecz
- Urządzanie lasu narzędziem do realizacji współczesnych i prognozowanych wyzwań, oczekiwań społecznych i realizacji wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Mgr inż. Janusz Bańkowski, Prof. dr hab. Roman Jaszczak, Mgr inż. Katarzyna Łapińska, dr inż. Michał Orzechowski
- Czy proponowane przez UE i oczekiwane przez NGO zmiany w leśnictwie mogą zagrozić polskiej gospodarce? Dr Małgorzata Wnorowska
- Lasy i leśnictwo na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Mgr inż. Tadeusz Łozowski, dr inż. Patrycja Opalińska, mgr inż. Agnieszka Nawrot.
Dyskusja panelowa:
Na ile propozycje zmian w zasadach i instrukcjach regulujących gospodarkę leśną odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom społecznym ?
Częsć terenowa sesji odbędzie się w dniu 08.09.2023:
Trasa nr 1
Nadleśnictwo Jugów: „Między niebem a ziemią a nawet pod ziemią”
Trasa nr 2
Nadleśnictwo Miękinia: „Nad Odrą w stolicy Dolnego Śląska – mieście spotkań, stu mostów i krasnali”.
Śródmiejski Węzeł Wodny - Laboratorium Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersystetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uliczki i mosty starego miasta - Ostrów Tumski. Wyspa Piasek - 12 wysp Wrocławia i jej atrakcje. Miasto z perspektywy rzeki - rejs statkiem po Odrze. Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie.
Trasa nr 3
Nadleśnictwo Wałbrzych: „Perła Śląska - Zamek Książ”
Rezerwat przyrody "Przełomy pod Książem" - szlak przyrodniczo- edukacyjny "Ścieżka Hochbergów". Tajemnice największego zamku na Dolnym Śląsku- Książ. Schronisko Andrzejówka. Najwyższy szczyt Gór Kamiennych- Waligóra.
Trasa nr 4
Nadleśnictwo Jawor: „Od Piastów do współczesności – dzieje lasów i ziemi jaworskiej”
Wąwóz Myśliborski. Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu. Bazaltowa Góra - drzewostany dębowe pochodzenia ziarnowego i odroślowego. Wieża widokowa Siedmicka Polana - obiekt edukacyjny nadleśnictwa. KL Gross-Rosen w Rogoźnicy - niemiecki obóz pracy. Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze - obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek Bolków średniowieczny piastowski zamek książąt świdnicko- jaworskich,
Trasa nr 5
Nadleśnictwo Świdnica: „Wczoraj i dzisiaj Świdnica zachwyca”
Stacja Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Świdnica. Pokazowa Jaskinia Nietoperzy. Świdnica - uliczki starego miasta, Rynek z Wieżą Ratuszową. Ewangelicki Kościół Pokoju - największa drewniana świątynia barokowa w Europie - obiekt wpisany na listę światowego dziedzicta UNESCO. Zbiornik Bystrzycki z zaporą wodną. Rezerwat Góra Choina i Zamek Grodno.
Opublikowano: 06.04.2023
Znakomity leśnik, jeden z trzech pierwszych doktorów honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego obok Marii Skłodowskiej-Curie i Romana Dmowskiego (rok 1923). Świetny organizator, społecznik, popularyzator świadomej gospodarki leśnej.
W tym roku jest patronem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Choć nazwisko jest włoskie, Rivoli urodził się w Wielkopolsce, podobnie jak jego ojciec i dziadek. Prof. Dariusz Gwiazdowicz z UP wiele lat poświęcił badaniom jego życia i działalności i ma nadzieję, że wreszcie ta postać zaistnieje w świadomości nie tylko Wielkopolan!
Całą audycję znajdziesz pod adresem:
https://radiopoznan.fm/informacje/kultura/jozef-rivoli-niezwykla-barwna-postac-a-prawie-zupelnie-nieznana
Opublikowano: 05.04.2023
Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk zaprasza do udziału w seminarium naukowym pt. „Biologia rozmnażania i genetyka drzew leśnych a współczesne wyzwania szkółkarstwa i nasiennictwa leśnego”.
Proponowana tematyka jest pochodną naszych licznych doświadczeń naukowo-badawczych i praktycznych, a także potrzeb wskazywanych przez leśników-praktyków, z którymi nasi pracownicy mają styczność prowadząc badania na terenie Lasów Państwowych. Zespół zaangażowany w przygotowanie seminarium składa się z pracowników naukowych, którzy prowadzą badania w przedmiotowym zakresie, publikując ich wyniki w najlepszych czasopismach na świecie.
W ramach seminarium wygłoszone zostaną wykłady poszerzone o aspekty praktyczne, przy czym zajęcia praktyczne odbędą się w laboratoriach zakładów naukowych Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. Proponujemy cztery terminy takich seminariów, w każdym terminie zakładamy udział maksymalnie 40 osób, co umożliwi podział na cztery mniejsze grupy w przypadku zajęć praktycznych.
W organizację seminarium, poza Instytutem Dendrologii PAN, włączą się również Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Komisja Nauk Leśnych i Drzewnych Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.
Seminarium odbędzie się w czterech terminach: 15-17 maja, 22-24 maja, 29-31 maja, 5-7 czerwca.
Szczegóły dotyczące tego wydarzenia, w tym program seminarium oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie na https://www.idpan.poznan.pl/
Opublikowano: 21.01.2023
W dniu 19 stycznia 2023 r. w Berlinie, w ramach Międzynarodowego Zielonego Tygodnia (20-29 stycznia 2023) odbyło się sympozjum UE pt. „Wielofunkcyjne leśnictwo gwarantem bioróżnorodności”. Sympozjum zorganizowała Niemiecka Rada Gospodarki Leśnej (DFWR), której przewodniczy Georg Schrimbeck, przy udziale PEFC.
DFWR - Niemiecka Rada Gospodarki Leśnej reprezentuje wszystkie podmioty zaangażowane w leśnictwo i lasy w Republice Federalnej Niemiec i jest zaangażowana w interesy i troski zrównoważonego leśnictwa. Organizacje członkowskie DFWR reprezentują lasy prywatne, państwowe i korporacyjne z około dwoma milionami prywatnych i publicznych właścicieli lasów, stowarzyszeniami zawodowymi związanymi z leśnictwem, leśnictwem i leśnictwem Instytucje badawcze i inne organizacje zaangażowane w ochronę i promocję lasów i leśnictwa.
Podsumowując wystąpienia prelegentów, rzecznik prasowy DFWR stwierdził, że minister Maria Patek podkreśliła, iż skutki "Zielonego Ładu" nie uwzględniają pozytywnej roli zrównoważonego leśnictwa i że w bardzo krótkim czasie otrzymali dużą liczbę regulacji.
Sven-Erik Hammar sygnalizował, że zasada pomocniczości musi być rozpatrywana w całej Unii Europejskiej, a zatem na tle różnych warunków krajowych. Pozytywnie podkreślił silną spójność UE, która stała się widoczna w ostatnich miesiącach.
Vice Prezes Polskiego Towarzystwa Leśnego prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki krytycznie ustosunkował się do ignorowania przez "Zielony Ład" pozytywnych aspektów zrównoważonego leśnictwa oraz wskazywał na możliwe negatywne skutki wprowadzenia niektórych rozwiązań proponowanych przez UE zarówno w aspekcie przyrodniczym, jak i ekonomicznym.
Z punktu widzenia bogatej w lasy Finlandii, Kai Lintunen podkreślał możliwości wykorzystania drewna do transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu, na przykład w sektorze budowlanym. Maja Drča natomiast opowiedziała o funkcjonowaniu uznanego systemu certyfikacji zrównoważonego wykorzystania drewna, a także przedstawiła starania PEFC o uznanie przez Komisję jej roli i potencjału w kontekście planowanego unijnego systemu certyfikacji lasów.
Zdjęcia: DFWR
Uczestnicy debaty (od lewej): Rudolf Rosenstatter, Sven-Erik Hammar, min. Maria Patek, Georg Schrimbeck, Maja Drča, Axel Heider, Kai Lintunen, Tomasz Zawiła-Niedźwiecki.
Opublikowano: 16.11.2022
Wydarzenie to odbędzie się 9 grudnia 2022 roku w formie stacjonarnej w Lublinie i zdalnej. Konferencja realizowana jest z inicjatywy Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL.
Konferencja Naukowa „Mater naturae” – osiągnięcia, wyzwania i problemy nauk przyrodniczych to cieszące się uznaniem wydarzenie naukowe i doskonała okazja do wymiany doświadczeń, poglądów i wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, a także szansa do nawiązania nowych kontaktów w branży, czego efektem może być owocna współpraca.
Szczegółowe informacje dotyczące Konferencji znajdują się na stronie internetowej: https://konferencja-przyrodnicza.pl/.