Prof. dr hab. Andrzej Szujecki nie żyje
Opublikowano: 11.10.2017


Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Prof. dr hab. Andrzeja Szujeckiego dr h c

wybitnego uczonego
, cieszącego się wielkim autorytetem i uznaniem w środowisku leśników - naukowców i praktyków, prezesa Polskiego Towarzystwa Leśnego w latach 1981 - 1993, członka honorowego PTL, członka rzeczywistego PAN, dziekana Wydziału Leśnego i prorektora SGGW, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, inicjatora wielu działań dla dobra polskich lasów i ojczystej przyrody.
 
Polskie Towarzystwo Leśne

Pogrzeb Profesora Andrzeja Szujeckiego odbędzie się w dniu 17 października br. (wtorek) o godz. 10.30 w kościele Św. Katarzyny przy ul. Fosa 17 w Warszawie (w pobliżu ulicy Dolinka Służewiecka)




Prof. dr hab. Andrzej Jerzy Szujecki był wybitnym naukowcem, którego dorobek znacząco przyczynił się do rozwoju nauk leśnych. Osiągnął rzadko spotykany sukces uczonego, którego wyniki badań, studiów i przemyśleń zostały na tak dużą skalę wdrożone do praktyki i zapoczątkowały przełom w polityce leśnej kraju. Leśnictwo polskie rozwijające się zgodnie z Jego wizją wysunęło Polskę na czoło krajów doskonalących swą politykę leśną.  
 
Studia wyższe kończył na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w 1953 r. W 1962 r., Rada Wydziału Leśnego SGGW nadała Mu stopień doktora nauk leśnych, a w 1966 r. stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1974 r., a profesora zwyczajnego nauk leśnych w 1980 r.
 
Pracę zawodową rozpoczął w 1953 r. w Katedrze Ochrony Lasu SGGW, zajmując kolejno stanowiska od zastępcy asystenta do profesora. Od 1982 do 1993 r. był kierownikiem Katedry Ochrony Lasu i Ekologii SGGW. W latach 1970-1975 i 1984-1990 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Leśnego SGGW, a w latach 1975-1981 Prorektora tej Uczelni. W latach 1984-1986 był zastępcą sekretarza naukowego Wydziału Nauk Biologicznych, następnie Nauk Rolniczych i Leśnych PAN. i Był Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego (1967-1975), a w latach 1981-1993 przewodniczył Polskiemu Towarzystwu Leśnemu. W latach 1970-1991 był Przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Badawczego Leśnictwa, był jej honorowym członkiem.
 
Ponadto Pan prof. dr hab. Andrzej Szujecki był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Ekologii PAN, wiceprzewodniczącym Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Rolnictwa i Leśnictwa, przewodniczącym Rady Naukowej Kampinoskiego Parku Narodowego, członkiem licznych rad redakcyjnych, komitetów naukowych, wiceprezesem komitetu przy prezydium PAN „Global Change”, członkiem Komitetu Sterującego Europejskiego Centrum Ochrony Przyrody w Tillburgu. Uczestniczył w licznych konferencji naukowych w kraju i zagranicą, w tym był uczestnikiem lub przewodniczącym delegacji polskiej na Światowe Kongresy Leśne IUFRO: w Mexico City (1985) i Antalyii (1997) oraz na konferencje Stron Konwencji o Bioróżnorodności Biologicznej (Bahama 1994, Jakarta 1996).
 
W swojej pracy naukowej, prof. dr hab. Andrzej Szujecki specjalizował się w zakresie entomologii taksonomicznej i leśnej, ze szczególnym uwzględnieniem ekologii owadów oraz zagadnień dotyczących wpływu działalności człowieka na biocenozę i ekosystem leśny. Pracując zespołowo i koordynując kolejne projekty badawcze, w tym ogólnopolski program poświęcony ochronie i kształtowaniu ekosystemów leśnych, stworzył szkołę naukową wykorzystującą zooindykację jako metodę monitoringu i waloryzacji lasu. Wyniki swych badań zawarł w 250 pracach naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych, w tym także poświęconych polityce leśnej. Jest autorem książek „Ekologia owadów leśnych” (PWN 1980, 1984), wydanej także w języku angielskim przez Junk Publ. (Dordrecht, Boston, Lancaster 1987) oraz „Czy lasy muszą zginąć” (Wiedza Powszechna 1992), współautorem „Biologiczne metody walki ze szkodnikami roślin” (PWN 1978), podręcznika „Entomologia leśna” (Wydawnictwa SGGW 1996, 1998), a także współautorem podręcznika „Ochrona lasu” (PWRiL 1975).
 
W wyniku osiągnięć naukowych i sukcesów w kierowaniu zespołami badawczymi,  Profesor Szujecki został powołany kolejno na członka korespondenta (1987) oraz członka rzeczywistego (2002) Polskiej Akademii Nauk. Wymienione zasługi były podstawą nadania Profesorowi Szujeckiemu godności doktora honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (1999), a następnie Akademii Rolniczej im A. Cieszkowskiego w Poznaniu (2002). W 1993 r., prof. dr hab. Andrzej Szujecki przyjął obowiązki Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, i sprawował tę funkcję do roku 1997. W wyniku Jego inicjatywy doszło do nowelizacji Ustawy o lasach, opracowania Polskiej Polityki Ochrony Zasobów Leśnych, a następnie Polityki Leśnej Państwa przyjętej przez Rząd w 1997 r.
 
Ponadto, Profesor Andrzej Szujecki był inicjatorem wprowadzenia programów ochrony przyrody do planów urządzenia lasu oraz wdrożenia nowatorskiej formy organizacyjnej Lasów Państwowych w postaci Leśnych Kompleksów Promocyjnych. Z wielkim zaangażowaniem podjął się wysiłku opracowania założeń ogólnopolskiego programu badawczego „Ekologiczne podstawy gospodarki leśnej i kształtowania zdolności lasu do pełnienia wielostronnych funkcji” w ramach podprogramu CPBP 04.10 „Ochrona i kształtowanie środowiska’, który w latach 1985-1990 koordynował z dużym sukcesem. Wyniki tego programu, jak i Jego wcześniejszych badań interdyscyplinarnych, stworzyły podstawy koncepcji proekologicznego modelu gospodarki leśnej, której założenia i kierunki zostały wdrożone w okresie Jego działalności w MOŚZNiL.  
 
Profesor Andrzej Szujecki swoje koncepcje i przemyślenia konsekwentnie prezentował w licznych gremiach doradczych, opiniotwórczych i organizacjach naukowych, w których działalności uczestniczył.
 
W 1999 roku przeszedł na emeryturę, nie zaprzestając jednak pracy naukowej i popularyzacji wiedzy, czego przykładem jest wydany z okazji 80-lecia Lasów Państwowych album pt. „Las – Wspólne Dziedzictwo”. Pod Jego redakcją naukową powstało też 3-tomowe, monumentalne opracowanie „Z Dziejów Lasów Państwowych i Leśnictwa Polskiego 1924-2004”.  Pan Profesor nadal służył swoją wiedzą fachową i doświadczeniem pracownikom Ministerstwa Środowiska, leśnikom i naukowcom, pełniąc m.in. funkcje: doradcy Ministra Środowiska w latach 2001-2003, przewodniczącego Rady Leśnictwa (2002-2005) i przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego ds. Narodowego Programu Leśnego.

Prof. dr hab. Andrzej Szujecki posiadał wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, m.in.:
  1. Doktoraty honoris causa: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (1999); Akademii Rolniczej w Poznaniu im A. Cieszkowskiego (2002).
  2. Nagrody: Wydziału V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych PAN (1967, 1981, 2007); Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki; Ministra Środowiska (1992, 2002).
  3. Odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1990); Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2004); Medal Komisji Edukacji Narodowej (1980); Medal PAN im. M. Oczapowskiego (2007); Medal im. W. Godlewskiego (1998); Medal Polskiego Towarzystwa Leśnego Pro Bono Silvae (2007).
źródło: https://www.ibles.pl/skrocona-biografia-andrzeja-szujeckiego



Studia podyplomowe „Turystyka i edukacja leśna na terenach niezurbanizowanych”
Opublikowano: 20.01.2017

Uprzejmie informujemy, że w roku 2017/2018 na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie został uruchomiony nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Turystyka i edukacja leśna na terenach niezurbanizowanych”.
Patronat nad studiami objęła Polska Organizacja Turystyczna. Nasza oferta adresowana jest do wszystkich osób zawodowo zajmujących się turystyką, ochroną środowiska, edukacją ekologiczną, udostępnieniem i zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym terenów niezurbanizowanych. Studia uzyskały dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi programu studiów, dostępnymi na stronie www.sptl.sggw.pl
Rekrutacja trwa do 15 lutego 2017 roku.



"W głębi lasu" – wywiad z Panem Andrzejem Grzywaczem
Opublikowano: 29.11.2016

Z inicjatywy Zarządu Oddziału PTL w Lublinie w magazynie Osobowości i Sukcesy w numerze sierpień-październik 7/2016 opublikowano wywiad z Panem Andrzejem Grzywaczem – polskim naukowcem, profesorem nauk leśnych i Przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego.

 Zachęcamy do przeczytania artykułu na stronie 96-98 po kliknięciu w link poniżej:

 http://osobowosciisukcesy.pl/magazyn/aktualny-numer/



116 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego
Opublikowano: 22.08.2016

Polskie Towarzystwo Leśne organizuje na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku sesję naukową "Komunikacja społeczna w leśnictwie". Sesji towarzyszy 116 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego. Wydarzenie to odbędzie się w dniach 6 - 9 września 2016 r. w Cetniewie koło Władysławowa (Centralny Ośrodek Sportu).


Wygłoszone zostaną następujące referaty:

  1. Komunikacja przez piękno - czyli duchowe użytkowanie lasu - prof. dr hab. Kazimierz Rykowski
  2. Polityka informacyjna Lasów Państwowych - mgr Anna Malinowska
  3. Sztuka prezentacji społeczeństwu problematyki leśnej i łowieckiej - mgr Adam Łaszyn
  4. Problemy związane z rekreacją i wypoczynkiem na terenach leśnych w Nadleśnictwie Wejherowo - dr inż. Janusz Mikoś, mgr inż. Wojciech Matyja
  5. Wyzwania dla gospodarki leśnej Nadleśnictwa Gdańsk z mieszkańcami - problemy, konflikty, współpraca - mgr inż. Adam Pleskot
  6. Wykorzystanie mediów społecznościowych w komunikacji Lasów Państwowych w Polsce - dr Anna Miotk
  7. W 1050-lecie Chrztu Polski – leśnik chrześcijanin buduje mosty, a nie mury - ks. kan. Mgr inż. Wiktor Ojrzyński
  8. Uwarunkowania regionalne w pracy rzecznika  prasowego na przykładzie RDLP w Krośnie - dr Edward Marszałek
  9. Edukacja leśna na rzecz komunikacji społecznej - mgr inż. Tadeusz Chrzanowski
  10. Edukacja leśna w internecie i mediach społecznościowych - mgr inż. Witold Ciechanowicz
  11. Zarządzanie lasami miejskimi w Polsce - prof. dr hab. Roman Jaszczak, mgr inż. Sandra Wajchman-Świtalska
  12. Uwarunkowania i funkcje leśnictwa miejskiego w Polsce - prof. dr hab. Roman Jaszczak
  13. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku - stan, problemy perspektywy - dr inż. Adam Kwiatkowski

Integralną częścią zjazdu są sesje terenowe. Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Gdańsku planuje przygotowanie 5 tras mających ukazać walory przyrodnicze i kulturowe regionu:
  1. Szwajcaria Kaszubska (teren Nadleśnictwa Kartuzy)
  2. Lasy nadmorskie (teren Nadleśnictw Choczewo i Lębork)
  3. Puszcza Darżlubska i lasy Mierzei Helskiej (teren Nadleśnictwa Wejherowo)
  4. Lasy w ujściu Wisły – Wyspa Sobieszewska i Mierzeja Wiślana (teren Nadleśnictw Gdańsk i Elbląg)
  5. Lasy wokół aglomeracji trójmiejskiej (teren Nadleśnictwa Gdańsk)
Mapa miejsca 116 Zjazdu znajduje się TUTAJ