Uwagi PTL do projektu rozporządzenia MKiŚ zm. rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt
Opublikowano: 12.02.2026

Treść uwagi do projektu rozporządzenia MKiŚ zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (nr 1282 w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Klimatu i Środowiska):

Polskie Towarzystwo Leśne negatywnie ocenia objęcie głowienki, czernicy, łyski, jarząbka i słonki ścisłą ochroną gatunkową. Objęcie tą forma ochrony winno dotyczyć  wyłącznie trzech gatunków tj.: głowienki, czernicy i łyski, dla których oceny liczebności oraz trendy ich zmian mogą wskazywać na potrzebę dokonania zmiany ich statusu (z zastrzeżeniem, że dla łyski już te trendy zmian liczebności nie są już tak jednoznacznie negatywne). Jednocześnie, uważamy za konieczne wprowadzenie dla tych gatunków monitoringu, który jednoznacznie będzie pozwalał na określenie szacowanej liczebności i trendów zmian tej liczebności.
 
w przypadku jarząbka i słonki absolutnie nie było potrzeby zmiany ich statusu z gatunku łownego na gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową – o czym jednoznacznie świadczą zapisy uzasadnienia publikowane razem z projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Należy również zauważyć, że w powyższym dokumencie (tj. uzasadnieniu) dopuszczono się też jawnej manipulacji bowiem na 1-szej stronie pod listą wszystkich pięciu gatunków skreślonych z listy gatunków łownych zapisano cyt.: „Zmiana w liście gatunków łownych podyktowana była spadkowym trendem liczebności populacji wskazanych gatunków ptaków” a już na stronie 3-ciej dla jarząbka podaje się, że szacowany wzrost terytorialnych samców tego gatunku w przeciągu półtorej dekady ocenia się na ok. od 75 – 133%. To samo przekłamanie i celowa manipulacja dotyczy również słonki, gdzie na stronie 4-tej uzasadnienia podaje się, że szacowany wzrost liczebności tego gatunku w analogicznym okresie czasu ocenia się na ok. od 200 – 800% a ponadto stwierdza się, że cyt.: „Na poziomie europejskim oraz w UE28 gatunek ten nie jest zagrożony i traktowany jest jako najmniejszej troski – LC (BirdLife International 2021). Również w Polsce słonka została sklasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski – LC (Wilk i in. 2020)”.
w przypadku jarząbka istotne jest również to, o czym piszą również autorzy uzasadnienia, że jest to gatunek osiadły, lokalnie występujący w odizolowanych populacjach – tak więc powoływanie się na rzekome negatywne zmiany liczebności gatunku w UE i związaną z tym koniecznością zmiany statusu gatunku jest zwykłą manipulacją a nie działaniem merytorycznym.
 
W zawiązku z powyższym proponowane zmiany statusu dla tych dwóch gatunków tj. jarząbka i słonki i objęcie ich ścisłą ochroną gatunkową ma podłoże li tylko ideologiczne a nie merytoryczne – co też sygnalizowaliśmy przy opiniowaniu projektu rozporządzenia w sprawie zmian na liście gatunków łownych.
 
Negatywnie także należy ocenić fakt, który wybrzmiał w ww. uzasadnieniu, a mianowicie – z jednej strony, z uwagi na nieznany stan liczebności krajowej populacji tych dwóch gatunków (słonka, jarząbek) oraz braku informacji o trendach liczebności i rozpowszechnienia populacji lęgowych oraz populacji zimowej i przelotnej (dotyczy słonki,) przewiduje się objęcie tych gatunków ścisłą ochroną gatunkową, a z drugiej strony z rozbrajającą szczerością, oznajmia się, że gatunki te nie są objęte liczeniami w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.

POBIERZ:
  1. Projekt rozporządzenia
  2. Uzasadnienie zmian
  3. Ocenę skutków regulacji



Uwagi do projektu Rozporządzenia w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne
Opublikowano: 12.02.2026

Treść uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (nr 1240 w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Klimatu i Środowiska)

Nowelizacja przepisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne jest czynnością techniczną, która zostanie wykonana poprzez wprowadzenie rozporządzenia MKiŚ zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, wynikającą z faktu, że od dnia 2.01.2026 r. głowienka, czernica, łyska, jarząbek oraz słonka nie są już gatunkami łownymi w Polsce. Konsekwencją wykreślenia z listy gatunków zwierząt łownych ww. pięciu gatunków ptaków winno być także uchylenie przepisów określających okresy polowań na te gatunki.

POBIERZ:
  1. Projekt Rozporządzenia
  2. Uzasadnienie zmian
  3. Ocenę skutków regulacji



Ukazał się kolejny zeszyt czasopisma Sylwan (10/2025)
Opublikowano: 30.12.2025


W tym zeszycie zamieszczono następujące artykuły:

  1. Zastosowanie fotogrametrii w ocenie stateczności skarpy rowu odwadniającego drogę leśną 
  2. Czy struktura lasu i różnorodność gatunkowa zmieniają się wraz z wiekiem drzewostanu w gospodarczych lasach dębowych? 
  3. Wpływ czynników społeczno−ekonomicznych na postrzeganie lasów przez społeczeństwo: studium przypadku z obszaru metropolitalnego Katowic w Polsce 
  4. Opinie inżynierów leśnictwa dotyczące działań w zakresie zrównoważonej ekoturystyki: studium przypadku z prowincji Karabük (Turcja) 
  5. Modelowanie struktury drzewostanów z dębem szypułkowym Quercus robur w lasach mieszanych przy użyciu rozkładu Weibulla 

Bezpośredni link do zeszytu nr 10/2025



Shorty na naszym kanale na YouTube - codziennie coś nowego!
Opublikowano: 15.12.2025

Zachęcamy do zasubskrybowania naszego kanału w serwisie YouTube. Raz w miesiącu zobaczycie na nim nowy referat i wysłuchacie podcastu przygotowanego na jego podstawie. Ponadto codziennie publikujemy nowy short z ciekawymi informacjami na temat lasów i leśnictwa. Zapraszamy!

Ikonę do naszego kanału w serwisie YouTube znajdziesz w prawym górnym rogu naszych stron lub przejdziesz tam bezpośrednio stąd.



I Seminarium Komisji Geomatyki Polskiego Towarzystwa Leśnego
Opublikowano: 12.12.2025

W dniu 18 listopada 2025 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa odbyło się I Seminarium Komisji Geomatyki Polskiego Towarzystwa Leśnego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Krzysztofa Stereńczaka i Krzysztofa Korzeniewskiego (IBL) oraz Adama Koniecznego (TAXUS IT Sp. z o.o.), Kamila Onoszko (LP), Łukasza Rapę (LP) i Bartłomieja Boncola (LP).

     

 
Seminarium miało formułę hybrydową i zgromadziło ponad stu uczestników z całej Polski. Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz próba odpowiedzi na bieżące pytania dotyczące geomatyki w leśnictwie. W programie znalazły się wystąpienia obejmujące zagadnienia od precyzyjnego leśnictwa, przez wykorzystanie nowych technologii i sztucznej inteligencji, po dydaktykę geomatyki w kierunkach leśnych.


Seminarium zostało podzielone na trzy bloki tematyczne, które pozwoliły usystematyzować dyskusję i skupić się na kluczowych obszarach zastosowań geomatyki.


Pierwsza sesja, zatytułowana „Problemy badawcze – Precyzyjne Leśnictwo”, poświęcona była najnowszym osiągnięciom badawczym w zakresie inteligentnego zarządzania lasami. Jako pierwsi wystąpili Kazimierz Bęcek z Politechniki Wrocławskiej oraz Andrzej Talarczyk z firmy TAXUS IT Sp. z o.o. W swoim referacie przedstawili wstępne wyniki analiz danych z sensorów pozyskiwanych w ramach polsko-tureckiego projektu NCBR „Silva Nympha”. Kolejne wystąpienie w tej sesji wygłosił dr Paweł Hawryło z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prelegent omówił nowe spojrzenie na dynamikę wzrostu lasów w zmieniających się warunkach klimatycznych i środowiskowych. Trzecim wystąpieniem w sesji badawczej był referat prof. Krzysztofa Stereńczaka z IBL. Prezentacja poświęcona była możliwościom zastosowania sztucznej inteligencji w precyzyjnym leśnictwie.

Druga sesja, zatytułowana „Bieżące zagadnienia praktyki leśnej”, koncentrowała się na praktycznych wdrożeniach rozwiązań geomatycznych w Lasach Państwowych. Łukasz Rapa przedstawił możliwości aplikacji mapserver w tworzeniu usług sieciowych WMS na przykładzie serwisu wms.lasy.gov.pl. Podkreślił, że rozwiązanie to wprowadza „WMS pod strzechę leśniczego”, czyniąc specjalistyczne dane przestrzenne łatwo dostępnymi w terenie. Następnie Kamil Onoszko zaprezentował referat „Od obrazu satelitarnego do decyzji w terenie – jak GIS i teledetekcja pomaga w realizacji zadań z ochrony lasu w Nadleśnictwie Giżycko”. W swoim wystąpieniu pokazał ścieżkę przetwarzania danych satelitarnych aż do poziomu konkretnych decyzji podejmowanych przez służbę leśną. Szczególną uwagę zwrócono na wykorzystanie różnych zobrazowań teledetekcyjnych do wczesnego wykrywania zagrożeń i optymalizacji działań ochronnych.

Trzecia sesja była poświęcona dydaktyce geomatyki na kierunkach leśnictwo. Wspólny referat Michała Bracha ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Pawła Hawryły dotyczył dobrych praktyk w szkoleniu studentów leśnictwa z zakresu geomatyki. Prelegenci przedstawili doświadczenia w kształceniu przyszłych leśników z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi GIS, teledetekcji oraz technologii mobilnych. Podkreślili również konieczność łączenia solidnych podstaw teoretycznych z intensywnymi zajęciami praktycznymi w terenie. W spotkaniu udział wzięli również zaproszeni goście: Marcin Wójcik z firmy Esri oraz Michał Drożdż ze Stowarzyszenia QGIS Polska. Podzielili się oni doświadczeniami z zakresu wdrażania oprogramowania GIS w administracji leśnej i środowiskowej oraz wsparcia społeczności użytkowników.

Seminarium zostało zorganizowane jako część obchodów GISDay2025, międzynarodowego święta technologii geoinformacyjnych. Z tej okazji firma Esri ufundowała materiały promocyjne oraz trzy roczne edukacyjne licencje ArcGIS Pro. Licencje zostały rozlosowane wśród uczestników łączących się zdalnie, co dodatkowo podkreśliło edukacyjny wymiar wydarzenia.

W trakcie całego seminarium ważnym elementem był aktywny udział uczestników w dyskusji po każdej prezentacji. Organizatorzy zwrócili uwagę, że dynamiczny rozwój geomatyki staje się jednym z filarów nowoczesnego, odpowiedzialnego gospodarowania lasami i podkreślili również rolę współpracy między jednostkami naukowymi, Lasami Państwowymi, firmami technologicznymi i środowiskiem akademickim.
 
Tekst. K. Korzeniewski, K. Stereńczak
Fot. Archiwum IBL

Prezentacje wygłaszane podczas seminarium:

  1. Dobre praktyki w szkoleniu studentów leśnictwa z zakresu geomatyki.
  2. Nowe spojrzenie na aktualną dynamikę wzrostu lasów w zmieniających się warunkach klimatycznych i środowiskowych.
  3. O zrównoważonym użytkowaniu i inteligentnym zarządzaniu lasami.
  4. Od obrazu satelitarnego do decyzji w terenie – jak GIS i teledetekcja pomaga w realizacji zadań z ochrony lasu w Nadleśnictwie Giżycko.
  5. Sztuczna inteligencja w precyzyjnym leśnictwie.
  6. Tworzenie usług WMS „pod strzechą leśniczego”.