Opublikowano: 04.05.2020
Opublikowano: 06.03.2020

Uprzejmie informujemy, że w dniach 09 -12 września 2020 r. w Katowicach odbędzie się sesja naukowa (10-11.09.2020 r.) i 120 Zjazd Delegatów Oddziałów PTL (12.09.2020 r.).
Tematyką Sesji będą :
- „Wyzwania dla gospodarki leśnej w warunkach globalnych zmian w środowisku”.
- „Sylwan” - dwa wieki historii leśnego czasopisma naukowego” - z okazji jubileuszu czasopisma, organu Towarzystwa.
Opublikowano: 27.01.2020
Polskie Towarzystwo Leśne otrzymało zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu. Zamierzamy dołączyć z naszą delegacją (8-10 osób) do miejsc kaźni naszych rodaków, w tym wielu leśników polskich. Na liście katyńskiej jest ich ponad siedmiuset. Szacuje się, że tylko w początkowym okresie wojny zginęło lub zostało zamordowanych na wschodzie ponad trzy tysiące polskich leśników. Udział delegacji Polskiego Towarzystwa Leśnego w tym wyjeździe byłby hołdem, który chcemy oddać naszym pomordowanym Kolegom.
Wszystkich zainteresowanych wyjazdem proszę o kontakt z Kol. Januszem Witkowskim - Przewodniczącym ZO PTL w Łodzi: tel. 695-589-077, email: janusz.witkowski@lodz.lasy.gov.pl. do dnia 10 lutego 2020 r.
Pobierz program wyjazdu
Opublikowano: 18.01.2020
Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej pragnie, aby Nagroda im. Artura Rojszczaka promowała Fundację na Rzecz Nauki Polskiej oraz jej osiągnięcia. Ponieważ każdy z nas dostąpił zaszczytnego wyróżnienia, jakim było przyznanie stypendium FNP, chcemy, aby cząstka tego, co otrzymaliśmy, stała się wsparciem tej jedynej w swoim rodzaju instytucji działającej w Polsce.
Nagroda im. Artura Rojszczaka jest indywidualną nagrodą pieniężną (5000 zł) przyznawaną młodym doktorom, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich pięciu lat od złożenia wniosku. Kandydatów do Nagrody mają prawo zgłaszać członkowie Klubu na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe. Termin składania wniosków przez członków Klubu upływa 31 stycznia 2020 roku. Regulamin Nagrody, informacje o członkach Klubu, z którymi można kontaktować się w sprawie proponowanych kandydatów oraz informacje o dotychczasowych laureatach
Nagrody dostępne są na stronie internetowej Klubu: http://www.klub-fnp.pl/
Barbara Kremer — opiekun Nagrody e-mail: NagrodaArtura@ksz-fnp.org
Instytut Paleobiologii PAN, e-mail: kremer@twarda.pan.pl
Opublikowano: 14.10.2019
Jan Feliks Szyszko urodził się 19 kwietnia 1944 w Starej Miłośnie, polski leśnik, nauczyciel akademicki, profesor nauk leśnych (2001) oraz polityk.
W latach 1997 - 1999 minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005 - 2007 minister środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2015–2018 minister środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.
W 1966 ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na której uzyskał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk leśnych. W 2001 otrzymał tytuł naukowy profesora.
Zobacz ostatni wywiad z Prof. Janem Szyszko https://www.youtube.com/watch?v=FpI0GOKKHV4
Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Założył i prowadził prywatną stację naukowo-badawczą dla studentów krajowych i zagranicznych, w której prowadzone są badania nad podnoszeniem zdrowotności lasów i wykorzystaniem zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego. Jest jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.
W działalności naukowej zajmował się dynamiką liczebności populacji regeneracją systemów leśnych. W swoich badaniach jako wskaźniki (bioindykatory) zmian zachodzących w środowisku wykorzystywał chrząszcze z rodziny biegaczowatych (Carabidae). Był dostarczycielem okazu, na podstawie którego opisano dla nauki jeden z gatunków z rodzaju Trechusa. Posiadał w swojej prywatnej kolekcji ponad 50 tys. egzemplarzy owadów, w tym ponad tysiąc gatunków z rodziny biegaczowatych. Okazy te pochodzą z wielu wypraw i podróży po Europie (m.in. z Turcji, Bułgarii, również z Polski).